Scurt istoric al Parohiei Cândești

Istorie Ianuarie 20, 2015

Biserica cu hramul ,,Sf.M.Mc.Dimitrie Izvorătorul de Mir’’ a fost zidită în anul 1777 in localitatea Pătrăuții de Jos, regiunea Cernauți, Ucraina de azi.

În anul 1912, în urma deciziei vrednicului de pomenire IPS Vladimir, mitropolitul Bucovinei si Dalmatiei, locașul de cult este strămutat în localitatea Cândești, la intrarea râului Siret în țară, pe malul stâng. Biserica este o construcție în formă de navă, cu pereți din grinzi de lemn, încheiați in tehnica ,,coadă de rândunică’’; acoperișul este din capriori prevăzut cu pod de scânduri, acoperit cu tablă, in patru ape, încheiat la coama cu trei turle frumos ornamentate.

La interior biserica este împărțită în pronaos, naos si altar, lipsind pridvorul. Pronaosul este podit iar naosul si altarul sunt prevazuti cu bolte in arc de cerc. Catapeteasma este frumos ornamentată, în stare foarte bună de conservare (lemnul nefiind afectat de carii).

Pentru frumusețea locașului și datorită vechimii, biserica a fost înscrisă în anul 2002 în rândul monumentelor istorice de categoria B.

Tot din 2002 s-au inceput și ample lucrări de infrumusețare, modernizare si restaurare, dupa cum urmează:

-s-a zidit o nouă clopotniță, de 15 m înălțime, cu parter si 2 nivele;

-s-a zidit o casă socială,de 13 metri lungime și respective 7 lățime, în stil moldovenesc, cu cerdac din lemn, sală de mese și bucătărie, dotată cu apă curentă, utilată cu veselă personalizată din porțelan și mobilier;

-s-au zidit porți noi in arc de cerc, placate cu piatra;

-s-a decapat tencuiala exterioara a bisericii, s-au schimbat grinzile din pereții bisericii, afectate de igrasie și s-a podit exteriorul cu lambriu lucrat in lemn masiv;                  -s-au schimbat ușile și geamurile cu altele lucrate în lemn de stejar; s-a decapat temelia din piatră și s-a refăcut izolația dintre temelie și pereți;

-în înteriorul bisericii s-a schimbat podeaua afectată de umezeală, s-au retencuit în totalitate pereții și s-au pregătit de pictură; din 2013 am început și pictarea bisericii;

-s-a dotat biserica cu iconostase noi din lemn de stejar sculptat, cu mai multe rânduri de veșminte preoțești și pentru Sfânta Masă;

-s-au construit alte doua camere, un hol și o baie la casa parohiala, s-a schimbat învelitoarea acoperișului cu alta de tablă Linda;

-s-au zidit 2 troițe la anumite răscruci de drumuri din sat și s-a zidit o capelă nouă intr-o zona izolată a parohiei.

Pe lângă activitatea de zidire, restaurare și gospodărire, ne-am implicat și in diverse activitati misionare, liturgice și culturale, pe care le vom relata pe percurs cu fotografii si amanunte.

Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Izvorătorul de Mir să vă fie ocrotitor, rugător și mijlocitor către Hristos Domnul.